Tymianek / Thyme – Thymus vulgaris
o tym olejku wzmiankuje się w jednym z najstarszych znanych zapisów medycznych. Papirus z Eber ( datowany na XVI w przed Chrystusem ) ze starożytnego Egiptu wymienia 877 receptur, przepisów oraz zaleceń użycia olejku z Tymianku. Egipcjanie używali tego oleju do balsamowania zwłok faraonów. Olejek z Tymianku został skatalogowany w „Dioskorides De Materia Medica„ z Anno Domini 78 pierwszym cieszącym się dużym autorytetem Europejskim Przewodniku Medycznym, który stał się standardem zlecającym kuracje przy pomocy uznanych leczniczych roślin przez ponad 1700 lat. Tymianek był również wymieniany w „Medykamentach Hildegarda„ będących kompilacja wczesnej Germańskiej medycyny napisana przez wielce szanowanego Benedyktyńskiego zielarza Hildegarda z Bingen ( 1098 – 1179 ).
Właściwości lecznicze:
- przeciwdziała procesom starzenia,
- w niezwykle silny sposób zabija mikroby,
- jest antygrzybiczny, antywirusowy i antypasożytniczy, antyseptyczny,
- jest bogaty w fenylopropanoidy, zawiera tymol, wzmacniający system odpornościowy,
- wspomaga naturalne systemy obronne organizmu,
- silnie odmładza organy wewnętrzne.
Zalecenia:
- wszelkie choroby infekcyjne, np. bóle gardła, sercowo-naczyniowe,
- choroba Alzheimera,
- zapalenie wątroby,
- olejek ten jest używany do zwalczania bakterii wywołujących wąglika (anthrax),
- chroni wątrobę
Wpływ aromatu:
- sama jego nazwa oznacza, dzielny i bohaterski, tak więc nawet legiony rzymskie używały go, aby wzmocnić odwagę w czasie słynnych kampanii rzymskich, jego zapach jest niezwykle dobroczynny dla wszystkich zmęczonych, czy też wyczerpanych chorobą. Pozwala im przezwyciężyć to zmęczenie, wyczerpanie i osłabienie.
Sposób użycia:
- mieszamy 1 część olejku z 4 częściami olejku bazowego (jeśli nie mamy to z bardzo czystym i dobrym olejem warzywnym) i dodajemy 1-2 krople na wybrane miejsca,
- rozpylamy w otoczeniu, w którym przebywamy,
- używamy jako dietetyczny dodatek do pożywienia oraz stosujemy jako doskonałą aromatyczna i niezwykle zdrową przyprawę do posiłków (1 krople po zakończeniu gotowania, czy smażenia). Należy do najbardziej popularnych przypraw w kuchni śródziemnomorskiej. Doskonale nadaje się do potraw tłustych i ciężkostrawnych, gęstych zup ( grochowa, fasolowa, ziemniaczana, kapuśniak ) oraz sosów, poprawia smak pieczonej wołowiny, drobiu, baraniny, dziczyzny oraz bigosu. Dodaje się do zup, surówek, marynat i wędzonych mięs. Świetnie się komponuje z pizza serem i warzywami.
Uwagi:
- Kobiety w ciąży użycie olejku powinny skonsultować z lekarzem.
- Zawsze przed zastosowaniem na skórę – rozcieńczyć!
- Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci