Imbir / Ginger

Imbir rośnie dziko w Indiach i Chinach. Przywędrował do Europy „szlakiem korzennym” w średniowieczu, a hiszpańscy zdobywcy sprowadzili go do Ameryki Południowej. Obecnie istnieją wielkie plantacje, prowadzone na skalę przemysłową, we wszystkich wyżej wymienionych krajach, a także w zachodnich Indiach i w Afryce, jednakże zaledwie kilku producentów na świecie wytwarza olejek Ginger terapeutycznej jakości. Imbir znano już od czasów starożytnych i ceniono jego właściwości medyczne i kulinarne.

Olejek imbirowy produkuje się z korzeni imbiru metodą destylacji parowej. Jest on jasny, lekko zabarwiony na zielonkawo-żółty kolor, w miarę upływu czasu ciemnieje.

Osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z jego zapachem, były zdumione i rozczarowane, ponieważ zupełnie nie przypomina on aromatu wysuszonego, czy zakonserwowanego imbiru, jaki wszyscy znamy z ciast i innych produktów spożywczych. Ma on prawie identyczny zapach jak „zielone”, świeże korzenie imbiru.

Najważniejsze składniki:

  • gengerin,
  • gingenol,
  • gingeron,
  • cingiberyna.

W tradycyjnej medycynie chińskiej olejek imbirowy stosuje się w przypadkach, gdy organizm ma trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu płynów czy wilgotności, zarówno wewnątrz ciała, jak i na zewnątrz.

Biegunka i katar są przykładami rozregulowania się organów wewnętrznych, nie radzących sobie z poziomem płynów, reumatyzm natomiast i wiele zimowych niedomagań, spowodowane są wilgotnością zewnętrzną. Rozgrzewające właściwości imbiru pomagają w zwalczaniu tych chorób. Bóle reumatyczne można złagodzić masażami i kompresami z rozcieńczonym olejkiem imbirowym, ponieważ, jak można się domyślić, imbir jest środkiem silnie rozgrzewającym i jego duże stężenie może wywołać podrażnienia skóry, dlatego należy go rozcieńczać olejem bazowym.

Olejek imbirowy świetnie łączy się w niewielkich ilościach z innymi olejkami, zwłaszcza z olejkiem pomarańczowym i innymi olejkami cytrusowymi.

Kropla olejku imbirowego wystarczy do otrzymania mieszanki olejków do masażu stosowanego przy reumatyzmie, bólach mięśniowych i przemęczeniu.

Uwagi:

  • Kobiety w ciąży użycie olejku powinny skonsultować z lekarzem.
  • Zawsze przed zastosowaniem na skórę – rozcieńczyć !
  • Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
  • Należy unikać stosowania u niemowląt i małych dzieci.