Na złagodzenie stresu, ukojenie nerwów i głęboki sen…. Szałwia muszkatołowa działa uspokajająco, pomaga przywrócić równowagę hormonalną, niweluje wahania nastroju, drażliwość i bóle menstruacyjne. Przy okazji szałwia wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, rozgrzewające i może być pomocna w zmniejszaniu poziomu cholesterolu. #doterraclarysage#olejkieterycznenawszelkiwypadek #szałwiamuszkatołowa
Jeden z olejków, na którego zapach wszyscy reagują uśmiechem jest OE z Dzikiej Pomarańczy. Każdy ma inne skojarzenia, ale zauważalnie wszystkie są pozytywne. Po ostatnim spotkaniu dla wąchaczy na prowadzenie zdecydowanie wysunął się Cheer – mieszanka olejków eterycznych z dzikiej pomarańczy, goździka, anyżu, mirtu cytrynowego, gałki muszkatołowej, ekstraktu z wanilii, imbiru, kory cynamonu i zioła zdravetz. Ciepły, pikantny i świeży zapach przywołuje pozytywne emocje i przyjemny nastrój, rozjaśnia umysł, utrzymuje poczucie optymizmu. Dobrze jest mieć taką broń w kieszeni, szczególnie kiedy nadchodzi zimno i ponure, jesienne dni. Krótko mówiąc – Cheer to taka Turbo Pomarańcza 😀
Olejki eteryczne mogą przynieść korzyści każdemu członkowi Twojej rodziny, tym najmłodszym też. Bez względu na to, na jakim etapie jesteś – przygotowujesz się do narodzin nowego dziecka lub obserwujesz, jak Twoje dziecko dorasta, olejki eteryczne mogą Ci w wielu sytuacjach pomóc, więc warto je mieć pod ręką w pokoju dziecięcym.
LAWENDA – Kojące właściwości lawendy pomogą stworzyć atmosferę, w której dziecko szybciej i spokojniej zaśnie. Powtarzając taka rutynę umacniasz skojarzenia dziecka i po jakimś czasie wystarczy rozpylić w dyfuzorze kilka kropli olejku lawendowego, albo rozcieńczyć je z olejem bazowym i wsmarować w stópki a sen przyjdzie gładko. Lawenda ma też właściwości, które wspomogą podrażnienia delikatnej skóry dziecka.
KADZIDŁOWIEC, DRZEWKO HERBACIANE – mogą być nieocenione przy podrażnieniach skóry dziecka spowodowanych słabo oddychającymi pieluszkami
doTERRA AIR – wspomoże w walce z katarkami, wzmocni odporność, oczyści powietrze
doTERRA ZENGEST – jest mieszanką, której zadaniem jest przywracanie dobrej kondycji pracy brzuszka. Masaż z mieszanką Zengest przyniesie ulgę podczas brzuszkowych dyskomfortów. Masuj brzuszek i stópki.
RUMIANEK RZYMSKI, Mieszanka BALANCE – podobnie jak lawenda mają właściwości łagodzenia niepokoju i stresu zarówno u mamy jak i u dziecka. Możesz dodać olejek do płynu do kąpania lub balsamu do ciała, by już na tym etapie wyciszyć emocje przed snem.
Pamiętaj! Nigdy nie używaj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę dziecka. 1 kropla na łyżkę oleju bazowego to wystarczająca i bezpieczna ilość by uzyskać pożądane efekty.
Ból, dyskomfort, zmęczenie i kilka innych nieprzyjemności to niemalże stały towarzysz menstruacji. Różnie to bywa u różnych kobiet. Bywają takie, które łagodnie przechodzą przez cały ten bajzel, ale są też przypadki, gdzie ból i dyskomfort uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i jest to niesamowity pech. Podobnie jak innych zjawisk fizjologicznych – nie wydłubiesz…
Od początku świata wynalazło się wiele sposobów na niwelowanie tego zła: ciepłe termoforki, kąpiele odprężające, herbatki ziołowe wskazujące działanie rozkurczowe (z mięty, melisy, rumianku i nagietka), delikatna aktywność fizyczna…. Mimo tego, wiele kobiet sięga w końcu po „ibuprofeny”, „paracetamole”, „naprokseny”. To jest jedno z ostatecznych rozwiązań, jednak przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych działa drażniąco na śluzówkę żołądka i częste spożywanie może prowadzić do choroby wrzodowej.
Natura nadchodzi z odsieczą oprócz ziół proponując klika olejków eterycznych, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu, dyskomfortu, emocjonalnych „padaczek”, smuteczków i ogólnego rozsypania.
2 krople Lawendy + 2 krople Szałwii + 2 krople Mięty + 2 krople Geranium + 1 kropla Copaiba + 1 kropla Golterii (ostateczna ostateczność) – zmieszaj w 10 ml butelce „roll on” i dopełnij olejem z avokado*
Te same mieszanki (bez dodatku oleju nośnikowego) wkrop do dyfuzora i nie oszczędzaj go 😉
* olej może być taki jaki akurat lubisz. Ja lubię z avokado, bo przyjemnie się wchłania i jest w sam raz gęsty. Możesz użyć nawet rzepakowego albo oliwy z oliwek. Wedle uznania ...
Olejek lawendowy był i jest doceniany od tysięcy lat m.in. za swoje właściwości łagodzące, wyciszające i relaksacyjne… Ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia, równowagę emocjonalną, system nerwowy i skórę. Większości z nas zapach lawendy kojarzy się z dzieciństwem, spokojem, czystością i świeżością. Pozytywne skojarzenia przywołują spokojne wspomnienia, co wpływa na nasze samopoczucie. Lawenda doskonale spisuje się przed snem. Pozwala zasnąć zrelaksowanym, co przekłada się też na jakość snu. Takiego Piaskowego Dziadka warto mieć pod ręką.
Najczęstsze zastosowania
Dodaj 3-5 kropli do dyfuzora kiedy odczuwasz niepokój.
Na oparzenia nałóż 1-2 kropli olejku lawendowego i przykryj szmatką zmoczoną w zimnej wodzie (przy poważniejszych oparzeniach szukaj opieki medycznej).
Dodaj 5 kropli do kubka (125 g) soli Epsom, dobrze wymieszaj, dodaj do wanny z gorącą wodą i ciesz się relaksującą kąpielą.
Skrop poduszkę (1-2 kropli) olejkiem lavendowym i zasypiaj w wyciszeniu i uczuciu odprężenia
Skóra lubi lawendę...
Dodaj 1-2 krople do żelu do mycia twarzy lub kremu – pomaga ukoić podrażnienia skóry, niedoskonałości, a nawet poparzenia słoneczne.
Oryginalna przyprawa
Lawenda może być dodawana do sałatek lub napojów, dodając im chłodzący i świeży charakter
Niektóre olejki w kontakcie z promieniami słonecznymi powodują podrażnienia i o tych olejkach należy pamiętać, bo lato w końcu przyjdzie, pomimo że majówka przebiegła w deszczu i temperaturze ok 10 stopni…
Zapach geranium przypomina nieco woń olejku różanego. W przemyśle kosmetycznym często używa się olejku geraniowego do fałszowania wyrobów, które powinny zawierać znacznie droższy olejek różany. Ma działanie antydepresyjne, antyseptyczne, właściwości ściągające i hemostatyczne (to znaczy powstrzymujące krwawienie, może więc być bardzo pomocny w leczeniu wszelkich zranień, ułatwia szybkie gojenie).
Zapach geranium odstrasza wiele insektów, ale najlepszą wiadomością jest to, że szczególnie nienawidzą go kleszcze.
Jest bardzo wiele preparatów, które obiecują ochronę przed tymi stworzeniami, ale zwykle albo zawierają niezbyt zdrowe składniki albo ich zapach jest na tyle nieprzyjemny, że nawet pies ma ochotę zrezygnować ze spaceru…
Zapach geranium jest nieinwazyjny i mój pies Soja nie „prycha” po aplikacji, ani nie tarza się po dywanie jak wściekła. Od kiedy zaczęłam testować gearnium, biega sobie po lesie pachnąc różami, a ja nie muszę jej co wieczór przeszukiwać.
Pielęgnacja skóry z powodu pięknego zapachu, właściwości ściągających i antyseptycznych oraz ze względu na zdolność regulowania poziomu łoju produkowanego przez skórę.
Działa bardzo korzystnie na cery nadmiernie suche oraz nadmiernie tłuste, a także cery mieszane (suche z tłustymi partiami), których pielęgnacja jest wyjątkowo kłopotliwa.
Owo równoważące działanie wypływa z faktu, że olejek geraniowy stymuluje pracę kory nadnerczy. Hormony wydzielane przez korę nadnerczy mają przede wszystkim charakter regulatorów, które zarządzają produkcją hormonów wytwarzanych przez inne organy, także produkcją męskich i żeńskich hormonów płciowych.
Leczenie dolegliwości związanych z menopauzą i innymi stanami wynikającymi z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie
przynosi też ulgę w stanach napięć przed menstrualnych (dużą rolę odgrywają tu jego właściwości moczopędne, powoduje on bowiem usuwanie płynów, które gromadzą się nadmiernie w organizmach wielu kobiet w okresie przedmiesiączkowym)
stymuluje pracę układu limfatycznego, co w połączeniu z właściwościami moczopędnymi czyni go świetnym środkiem w leczeniu cellulite, puchlin wodnych, zatrzymania płynów i obrzęków stawów. Jego działanie odwadniające jest efektem tonizującego wpływu olejku na nerki i wątrobę równocześnie. Używany jest w leczeniu żółtaczki, kamieni nerkowych i najróżniejszych infekcji dróg moczowych. Jest także dobrym antyseptykiem do pielęgnacji jamy ustnej, leczenia bólu gardła, owrzodzeń i innych infekcji dziąseł
jest cennym środkiem antydepresyjnym
jest składnikiem wielu środków przeciw insektom, w których występuje w połączeniu z olejkiem bergamotowym i cytrynowym
dyfuzowanie olejku geraniowego, pozwala uchronić dom przed nalotami much w lecie, pozostawiając jednocześnie przyjemny słodkawy zapach
znienawidzony przez kleszcze
Zrób sobie „psikacz”
Potrzebujesz:
2 łyżki wódki
50 ml wody
40 kropli olejku z geranium
butelkę z atomizerem (szklana, ciemna)
Zmieszaj wódkę z olejkiem geranium, dobrze wymieszaj, dodaj wodę, dobrze wymieszaj…. i już.
Wstrząśnij przed użyciem. Psikacz jest lepszy dla psa niż roll-on, bo tłusta sierść wygląda niewyjściowo a psikacz rozprasza olejek bez tłustych śladów 😀
Zrób sobie roll-on
Potrzebujesz
butelkę 10 ml z kulką
20 kropli olejku z geranium
10 ml olejku nośnikowego (ja używam oleju z pestek malin lub pestek moreli. Można użyć frakcjonowanego oleju kokosowego, bo ma lżejszą konsystencję.
Mieszasz olejek etryczny z nośnikowym, dajesz mu klika godzin na „przeżarcie” i jedziesz tym kostki, pod kolanami, szyję, nadgarstki… idziesz do lasu i masz święty spokój 🙂
Używanie olejków eterycznych jest intuicyjnie proste i bardzo satysfakcjonujące. Jednak wiele dostępnych na rynku olejków z ich niezliczonymi kombinacjami i sposobami aplikowania może być nieco przytłaczające dla początkujących. Trio lawendy, cytryny i mięty pieprzowej, to zestaw najpopularniejszych olejków, które każdy użytkownik ceni za szeroki wachlarz zastosowań w codziennym życiu. Idealny jako pierwszy krok do poznawania zalet aromaterapii we własnym domu, eksperymentowania i poszukiwań. Zapewnij sobie i swojej rodzinie nowe, przyjemne wrażenia zmysłowe z użyciem czystych olejków eterycznych
Zestaw zawiera 3 x 15 ml
Lawenda
Olejku lawendowego można używać do kąpieli, co pozwoli zmniejszyć napięcie i nerwowość. Taka kąpiel działa uspokajająco i wyciszająco.
Olejek stosowany na skórę łagodzi ból oraz świąd. Działa łagodząco w przypadku zakażeń bakteriami ropotwórczymi. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych w olejku lawendowym pozytywnie wpływa on na wygląd skóry, działa między innymi: odmładzająco, wygładzająco, antyseptycznie oraz dezynfekująco.
Olejku można używać do masażu ciała. Świetnie sprawdzi się w przypadku cellulitu, olejek powoduje rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych i przekrwienie skóry. Przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.
Inhalowanie się olejkiem lawendowych sprawdzi się w takich dolegliwościach jak: nieżyt nosa czy zapalenie krtani.
Lawenda lekarska wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego polecana jest dla osób zmagających się z bólem głowy i migrenami. Roślina ta działa również przeciwskurczowo, stąd jej zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem.
Napary z lawendy działają rozgrzewająco, dlatego sprawdzą się w momencie stanów gorączkowych.
Jest jednym z najstarszych i najbardziej uznanych ziół w łagodzeniu problemów układu trawiennego i poprawianiu procesów metabolizmu. Polepsza proces trawienia i przyswajania składników odżywczych przez organizm, uśmierza ból, dodaje energii, wzmacnia zęby, łagodzi gorączkę i zadziwiająco szybko łagodzi objawy przeziębienia. Mięta Pieprzowa ma działanie antyrakowe. Olejek ten wykazuje działanie przeciwzapalne w układzie jelitowym i moczowym. Posiada ogromne ilości cząstek tlenu co ma ogromny wpływ na transport składników odżywczych wprost do komórek oraz ich oczyszczanie i utrzymywanie równowagi
Wspomaga trawienie, usuwa robaki z układu pokarmowego,
Rozrzedza krew, jest przeciwinfekcyjna, antybakteryjna, antygrzybiczna,
Zbija nadciśnienie, stymuluje pracę woreczka żółciowego,
Przynosi ulgę w bólu, ma działanie wykrztuśne,
Potrafi wzmocnić lub odbudować poczucie smaku stymulując nerw trójdzielny.