Lawenda / Lavender – Lavandula angustifolia
Lawenda jest jednym z najważniejszych i najbardziej wszechstronnym z olejków, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Jej działanie uspokajające i relaksujące jest powszechnie znane od setek lat i przynosi doskonałe rezultaty.
Już w starożytności Lawenda była od uznawana i hodowana ze względu na niepowtarzalny aromat i kojące właściwości. Początkowo używano lawendy do kąpieli, relaksu , następnie dodawano do potraw, a także zaczęto stosować jako perfumy. Jako przyprawa ma słodki smak z lekko cytrusowo – kwiatową nutą. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem – może być wykorzystana w większości przepisów zamiast tych przypraw. Stosowana miejscowo lawenda jest niezastąpiona w przypadku ukąszeń owadów, natychmiast przynosi ulgę i łagodzi swędzenie, natomiast użycie na oparzoną skórę przyspiesza gojenie i sprawia, że nie pozostają blizny. Olejek lawendowy usuwa stres, zastosowany na skroniach pomaga zlikwidować napięcie i ból głowy. Dodanie kilku kropli lawendy na poduszkę lub rękaw piżamy w której śpimy ułatwia zasypianie. Rozproszony w sypialni w dyfuzorze uspokaja i zapewnia spokojny sen dzieciom i dorosłym. Lawenda w każdej postaci jest ochroną przed owadami, można ją rozpylać w pomieszczeniu, lub posmarować kilkoma kroplami zmieszanymi z balsamem do ciała, albo nosić zawieszkę z kilkoma kroplami olejku z lawendy, aby pozbyć się natrętnych muszek czy komarów. Można spryskać pomieszczenie, aby pozbyć się moli, pająków czy muszek w domu.
- Olejku lawendowego można używać do kąpieli, co pozwoli zmniejszyć napięcie i nerwowość. Taka kąpiel działa uspokajająco i wyciszająco.
- Olejek stosowany na skórę łagodzi ból oraz świąd. Działa łagodząco w przypadku zakażeń bakteriami ropotwórczymi. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych w olejku lawendowym pozytywnie wpływa on na wygląd skóry, działa między innymi: odmładzająco, wygładzająco, antyseptycznie oraz dezynfekująco.
- Olejku można używać do masażu ciała. Świetnie sprawdzi się w przypadku cellulitu, olejek powoduje rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych i przekrwienie skóry. Przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.
- Inhalowanie się olejkiem lawendowych sprawdzi się w takich dolegliwościach jak: nieżyt nosa czy zapalenie krtani.
- Lawenda lekarska wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego polecana jest dla osób zmagających się z bólem głowy i migrenami. Roślina ta działa również przeciwskurczowo, stąd jej zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem.
- Napary z lawendy działają rozgrzewająco, dlatego sprawdzą się w momencie stanów gorączkowych.
Zastosowanie:
- okłady na zraniona skórę
- leczenie poparzeń (w tym słonecznych)
- kąpiele relaksacyjne
- masaże
- wyciszenie i relaks przed snem
- uspokajanie nerwów
- łagodzenie bólu i świądu
- katar
- zapalenie krtani
- problemy z trawieniem
- bóle głowy, migrena
- bóle miesiączkowe
- stany gorączkowe
Główne składniki:
linalol, limonene